نخستین لحظات پس از تولد

91727303_b

نخستین لحظات پس از تولد

 

هنگامی که نوزاد شما گام به این دنیا میگذارد، تغییرات زیادی را به صورت همزمان تجربه میکند. احساس خالی شدن، (او در رحم مادرش در محیطی تنگ، بسته و مایع بود)، تماس هوا با پوستش، صدا، نور، تنفس، دستانی که پوستش را لمس میکنند و لوله هایی که به بینی اش وصل میشوند… این چیزهایی که او تجربه میکند، برایش شوکهای عمده ای هستند. در دقایق نخستین پس از تولد، او را بغل کنید و در پارچه بپیچانید، در چشمانش نگاه کنید، با او حرف بزنید و به او شیر سینه بدهید. چون لحظاتِ نخستین بسیار مهم هستند: او شما را میشناسد، میان شما پیوندی بسیار قوی وجود دارد، او صدا، بو، حالت و انرژی شما را میشناسد و شما نیز چنین حالتی نسبت به او دارید… شما در بدنتان به او زندگی داده اید و با جسم و روحتان باعث شده اید به وجود بیاید…

حال، زمان رو در رو، گوشت به گوشت، چشم در چشم و آشنا شدن است و بو و صدای شما به او اطمینان خاطر خواهد داد، به او کمک خواهد کرد احساس کند در جای غریبه ای نیست و آرام خواهد شد. او در این دنیا جایی که زندگی خود را ادامه خواهد داد با چشمانی که عاشقانه دوستش دارند روبرو خواهد شد و در بغل شما آرام خواهد گرفت و امکان خواهد داشت که خانواده اش را ملاقات کند و روابطش را محکم کند.

 

سرِ کودک شما:

جمجمه بچه حالت ارتجاعی دارد که نسبت به مهبل مادر قابل انعطاف است. اگرچه بالای سرِ او ممکن است به دلیل گذر از مهبل، کشیده به نظر برسد، در طول یک یا دو هفته به حالت عادی باز خواهد گشت. از آنجائیکه استخوانهای آهیانه هنوز به هم پیونده نیافته اند و بدلیل نرمه های جمجمه که به شکل غضروف هستند و یکی دقیقا بالای پیشانی و دیگری در پشت (نقطه نرم) قرار دارد، آنها باعث انعطاف در مهبل میشوند و هم باعث رشد مغز و سر و تقارن اندام صورت میشوند.

 

حس شنوایی نوزاد شما:

حس شنوایی نوزاد در داخل رحم مادر در ماه پنجم رشد میکند. توصیه میکنیم برای نوزاد کتاب بخوانید و آهنگ پخش کنید. از نظر رشد ارتباط، اجتماعی شدن و مهارتهای زبان آموزیِ کودک، شنیدن بسیار مهم است. در ترکیه، در میان تستهای غربالگری برای نوزاد، یک تست شنوایی نیز وجود دارد. تشخیص سریع، برای درمان مهم است.

 

پوست کودک شما:

پوست کودک شما بسیار حساس است. ورنیکس که ظاهر چربیِ پنیری دارد، میتواند در لایه های پشت و باسن جمع شود. ورنیکس، علاوه بر اینکه موجب مرطوب ماندن پوست میشود، ایمنی نوزاد را هم بالا میبرد. او در گونه هایش، قسمتهایی از شانه هایش و پشتش، مو دارد. زمانی که در رحم مادر است، بعضی از موهای نرم پوستش میریزند و بقیه کمی پس از تولد میریزند. ظاهر موج دار پوست (شکل مرمر) و سردی دست ها و پاها بخاطر این است که مویرگها به اندازه کافی رشد نکرده اند. دمای اتاق نوزاد حداکثر باید 24 درجه سانتیگراد باشد. باید دمای کودک خود را با لمس کردن گردن و پشتش کنترل کنید.

 

زردی پس از تولد: در رحم مادر، بچه در یک محیط بدون اکسیژن قرار دارد. هموگلوبین، اکسیژن را از خون مادر بدست می آورد و آنرا به سرعت از طریق بافتها منتقل میکند. وقتی کودک به دنیا می آید و شروع میکند به نفس کشیدن و جذب اکسیژن، خون رحم مادر تجزیه میشود. بخشی از بیلی روبین حاصله از این تجزیه شدن، باعث زردی نوزاد میشود. این حالت، زردی فیزیکی نوزاد نامیده میشود.

بیلی روبین بوسیله کبد، به یک ساختار محلول در آب تبدیل میشود و بصورت ادارار و مدفوع از بدن خارج میشود. در حالیکه بخشی از بیلی روبین که نمیتواند توسط کبد تجزیه شود، باعث زردی میشود چون ماده ای رنگی است. دادن شیر سینه زیاد به نوزاد، که مایع و سفید است و نیز نور آبی، باعث جدایی بیلی روبین از بافتها میشود. بچه هایی که در تابستان بدنیا می آیند و دچار زردی میشوند، اگر آنها را به پشت و رو به زمین پشت پنجره ای که نور آفتاب دارد قرار دهید، یک نور درمانی طبیعی اتفاق خواهد افتاد.

 

ختنه نوزادان پسر:

 

بطور عادی پوست روی نوک آلت تناسلی پسران تا سه سالگی عقب کشیده نمیشود و برای عقب کشیدن آن تلاش نکنید. از آنجائیکه سفتی پوست جلویی باعث سختی ادار کردن و نیز باعث عفونت میشود، ختنه باید انجام شود. نوزادان پسر را میتوان پس از تولد و پیش از ترک بیمارستان ختنه کرد. در سالهای اخیر، ختنه کردن در بیمارستان یک روز پس از تولد توسط خانواده ها ترجیح داده میشود. اگر نوزاد، زودرس است و زردی یا مسئله دیگری وجود ندارد، بهتر است با در نظر گرفتن سلامتی سیستم ادرار و شرایط روانی نوزاد، ختنه انجام شود.

 

جابجایی باسن در نوزادان:

 

جابجایی باسن، ایرادی است در زوایای مختلف استخوان ران در مفصل باسن که در حفره پلویک (استخوان باسن) قرار دارد. جابجایی باسن در نوزادان دختر بیشتر معمول است. قنداق کردن سفت، احتمال جابجایی باسن را افزایش میدهد. این مسئله بطور میانگین از میان 300-250 نوزاد در یک مورد اتفاق میفتد. تشخیص زود در نوزادان، درمان را راحت تر خواهد کرد. جابجایی باسن، ممکن است با بررسی دستی تشخیص داده شود ولی بوسیله امواج ماوراء صوت تائید شود. با توجه به درجه جابجایی، درمان توسط پزشک توصیه میشود.

 

تست غربالگری نوزاد

 

یکی از مهمترین پیشرفتهای امروزی، تست غربالگری نوزادان است. این تست برای نوزادان انجام میشود. اگرچه از نظر عموم، تست خون پاشنه یا تست هوش نامیده میشود ولی یک تست اندازه گیری هوش نیست؛ به این علت که هوش نوزادان در این مرحله قابل اندازه گیری نیست. این تست برای تشخیص و درمان دو بیماری متابولیک اهمیت دارد.

 

تست فنیل کتونوری (تست گوتری): فنیل آلانین یک آمینو اسید است که ما از غذا میگیریم و در حالتی که آنزیمی که آنرا فعال میکند در نوزاد وجود نداشته باشد، در مغز، ماهیچه ها و بافتهای استخوان جمع شده و باعث مشکلات روانی و جسمی خواهد شد. تشخیص زود هنگام بوسیله آزمایش دو قطره خون که از پاشنه بچه گرفته میشود ممکن است، و به بچه یک رژیم تغذیه داده میشود. به این ترتیب، رشد سالم کودک تضمین میشود.

 

کم کاری تیروئید: آزمایش دوم که با دو قطره خونِ گرفته شده از پاشنه نوزاد انجام میشود، کم کاری تیروئید است. یک تست مهم غربالگری نوزاد است که برای جلوگیری از نارسایی های هوش و رشد انجام میشود.

 


replika saat
hublot replika saat"
antalya lazer epilasyon
antalya cilt bakımı
astropay kart bozumu