ماساژ نوزاد

new-gaz-masaji-e1441245279346

ماساژ نوزاد:

 

نوزادان از بافت مایع و نرم درون رحم مادر به تخت خواب سخت و سفت وارد میشوند و در سه ماه نخست، غیر از حرکات دست و بازو، قادر به حرکت و چرخیدن نیستند. بدین ترتیب، ماساژ نوزاد بصورت مرتب در این ماههای نخست برای رشد فیزیکی و جنبشی او مهم است.

فواید ماساژ نوزاد:

 

  • اینکار به رشد سیستمهای عضلانی و عصبی و هماهنگی عصب و ماهیچه کمک میکند.
  • سیستم ایمنی و متعاقب آن مقاومت در برابر سرما، آنفلونزا و عفونتهای مشابه را که معمولا در نوزادی مشاهده میشوند تقویت میکند. با اینحال، اگر نوزاد بیماری عفونی دارد، اینکار نباید انجام شود چون باعث پخش سریعتر عفونت در اثر افزایش گردش خون میشود.
  • ماساژ، باعث ترشح هورمون اندورفین میشود که یک مسکن است و درد را کاهش میدهد؛ مانند زمانهایی که او درد احساس میکند مانند درد گاز یا درد حاصل از درآوردن دندان…
  • ماساژ، عملی است که به خواب رفتن او را آسان میکند و یک خواب سالم را تضمین میکند. اینکار، جذب مواد غذایی را شتاب میدهد و اشتهای نوزاد را بالا میبرد.

 

 

«حس لامسه» قویترین حس او است. حس لامسه در بچه ای که در حال شناختن محیط است، بسیار مهم است. وقتی او لمس یا بغل میشود، او با محیط اطراف خود ارتباط برقرار میکند و رشد میکند. ماساژ نوزاد یکی از راههای برقراری ارتباط میان والدین با نوزادانشان است. ماساژ یک روش موثر است که باعث پیوند نوزاد و والدین میشود و به رشد او از نظر فیزیکی و ذهنی کمک میکند و البته یک روش آرام کردن نیز میباشد. در کنار فواید زیاد آن، مانند رشد سالم نوزاد، تسریع گردش خون و وادار کردنش به آروغ زدن، یک چارچوب زمانی است که پیوند میان نوزاد و والدین را تقویت میکند و زمانی را که آنها باهم سپری میکنند جالب و مفید میکند. در عین حال، از نظر روانشناسی، تماس پوست میان نوزاد و مادر، ترشح «پرولاکتین» (هورمون شیر) را تحریک میکند و باعث میشود که فرایند پیوندِ مادر-نوزاد و شیردهی بصورت هماهنگ و با موفقیت انجام شود. لمس شدن، به نوزاد حس امنیت میدهد. اینکار، تنش، اضطراب و ترس را کاهش میدهد و او را آرام میکند. اینکار، اعتماد به نفس مادر را افزایش میدهد و احساس آرامش او به نوزاد نیز منتقل میشود.

 

آماده شدن برای ماساژ

نوزاد زمانی که در دمای 28-27 درجه سانتیگراد لخت است نباید احساس سرما بکند. در دستان شخصی که ماساژ میدهد، نباید زخم بازی وجود داشته باشد (والدین یا مراقب بچه) و دستها باید با آب گرم شسته شوند. باید مواظب بود که ناخنها کوتاه باشد و زیورآلات را درآورده باشید.

در زمان ماساژ دادن، تمرکز کامل به نوزاد، خاموش کردن تلفنها برای تجربه پیوند با او در زمان ماساژ، همراه با موسیقی سبکی که دوست دارید، صحبت کردن با نوزاد، بوسیدن او، بازیهای کوچک و برقراری ارتباط چشمی با او، لذت ماساژ را برای هر دو طرف افزایش میدهد.

البته زمان اینکار هم مهم است. باید مثلا زمانی مانند نیم یا یک ساعت پس از شیردهی را انتخاب کنید که نوزاد آرام و آماده ماساژ است. اگر نوزاد  خسته یا بدخلق است، ماساژ را به تعویق بیندازید.

ماساژ را روی پاهای خود هم میتوانید انجام دهید. در نوزادان بزرگتر، اینکار روی زمین با قرار دادنش روی پتو نیز ممکن است. باید از روغن استفاده کنید تا دستانتان به آسانی در هنگام ماساژ حرکت کند. ابتدا باید با تماسهای سبک شروع کنید و وقتی نوزاد به آن عادت کرد با فشار سبک ادامه دهید.

 

ماساژ صورت

از میان ابروهای نوزاد، انگشت شصت خود را بسوی پیشانی او بلغزانید. اینکار او را آرام خواهد کرد و باعث خواهد شد به خواب رود.

با انگشت خود فشار بسیار سبکی را از نزدیک پلک شروع کرده و به سمت پایین نزدیک دو سمت بینی بیایید. اینکار سینوسها را باز کرده و نوزاد را آرام خواهد کرد.

لبهای بالایی و پایینی نوزاد را بکشید، مثل اینکه با انگشت اشاره شما که آنها را میکشد میخندد و در قسمت فک با نوک انگشتانتان ماساژ دایره ای انجام دهید. اینکار عضلات دهان و گونه را که در اثر مکیدن خسته شده اند، آرام خواهد کرد

 

ماساژ سینه:

دستها روی سینه قرار میگیرند و هر دست به سمت شانه مخالف حرکت میکند (حرکت پروانه)

 

ماساژ بازو و پا:

هر دو بازو از طرف دست بسوی شانه نوازش میشوند. پس از اینکار به طور سبک و در حالتِ یک دست بالا و یک دست پایین فشرده میشوند. اینکار از مچ شروع میشود و تا شانه ادامه پیدا میکند که باعث تحریک گردش خون میشود. همین حرکات باید بر روی پاها نیز اعمال شود.

ماساژ پشت:

نوزاد باید رو به پایین روی پاهای شما یا بر روی زمین روی پتو قرار داده شود و ماساژش را با یک دست از سر شروع و تا کف پا ادامه دهید، طوریکه در همه پشتش احساس شود. اینکار را با حرکاتی به سمت اطراف ادامه دهید؛ طوریکه با یک دست فشار دهید با دست دیگر بکشید و ضربات آرامی را به پشت او با نوک انگشتانتان وارد کنید. (اینکار پشت او را آرام خواهد کرد و باعث آگاهی او از بدنش خواهد شد)

ما همچنین میدانیم که هر مادر میتواند با استفاده از خلاقیت خود، حرکات لذت بخش و متناسب را برای اعمال بر نوزاد خود پیدا کند. ما چند حرکت را پیشنهاد کردیم ولی شما میتوانید به آنها اضافه کنید.


replika saat
hublot replika saat"
antalya lazer epilasyon
antalya cilt bakımı
astropay kart bozumu