فعالیت آسان

c-7-1c-400x400

5 فعالیت آسان که برای بچه های زیر یکسال،

سرگرم کننده و آموزشی هستند

 

 

علاوه بر خوردن و خوابیدن، کودک شما برای نشان دادن رشد شاد و سالم، به انجام بازی نیاز دارد. با وجود اینکه بازیها برای بزرگسالان سرگرم کننده هستند، برای کودک شما راهی است برای شناختن دنیا و کسب تجربه با مطابقت دادن با زندگی. میتوانید با بازی کردن با همدیگر و کمک به او برای بدست آوردن تجربیات و مهارتهای تازه و مهم تر از همه، ایجاد فرصتی برای او برای بازی کردن با شما، رابطه تان را قوی تر کنید. میتوانید بازیهایی را که مولفیکس برای یک رشد پرنشاط پیشنهاد میکند امتحان کنید.

 
تونل خانگی

 

لوله های دستمال های کاغذی را دور نیندازید! برای بازی کردن با کودک خود، میتوانید تونلهای فوق العاده ای درست کنید. خودتان در یک طرف لوله و بچه تان در طرف دیگر بنشینید. بتدریج لوله را از طرف خود بلند کنید و چند اسباب بازی کوچک را یک به یک وارد لوله کنید. کودکتان از دیدن آنچه که از طرف دیگر لوله خارج میشود هیجان زده خواهد شد.

 

نکته ها:

 • سعی کنید زمانی که اسباب بازیها را در داخل لوله می اندازید، آنها را به کودک خود نشان ندهید. اینکار او را کنجکاوتر خواهد کرد.
 • همچنین میتوانید با کودک خود و با انگشت، لوله ها را رنگ و تزئین کنید. به این ترتیب میتوانید تونلهای بازی را حتی جذابتر و سرگرم کننده تر کنید.
 • میتوانید چند لوله حوله کاغذی را با چسب به هم وصل کنید و تونل طولانی تری درست کنید.
 • پس از آنکه ابتدا خودتان نشان دادید که چگونه اسباب بازیها را در لوله ها می اندازید، حالا نوبت کودکتان است! تلاشهای او برای انداختن اسباب بازیها در داخل لوله، هم به رشد هماهنگی چشم و دست و هم رشد مهارتهای جنبشی او کمک خواهد کرد.
 • وقتی اسباب بازیها را در داخل لوله می اندازید، برای جذابتر کردن آن بلند بگوئید: «همه سوار شوند!». وقتی اسباب بازی از لوله خارج میشود ادامه دهید: «قطار به ایستگاه رسیده است». کودک شما خواهد توانست مفاهیم حمل و نقل، حرکت و رسیدن را نیز یاد بگیرد.

 

آب ،توپ ،تعقیب

 

بچه ها عاشق آب بازی هستند! بازیهای آبی دقیقا همان چیزی است که کودک هم برای یادگیری همزمان با تفریح و هم برای تجدید قوا بویژه در روزهای گرم تابستان نیاز دارد. و یکی از سرگرم کننده ترین بازیهای آبی که میتوانید با کودک زیر یکسال خود انجام دهید، آب، توپ، تعفیب است.

 

یک تشت را تا نیمه از آب پر کنید و حدود 15 توپ پلاستیکی را در آن قرار دهید. به کودک خود یک آبکش آشپزخانه کوچک از جنس پلاستیک بدهید. جمع کردن توپها از آب به رشد مهارتهای جنبشی کودک کمک خواهد کرد و نگهداشتن قاشق و خوردن غذا را برای او آسان خواهد کرد. وقتی کودکتان در کنار تشت می نشیند، بلند میشود، کش می آید و بازوانش را باز میکند، این حرکات به رشد مهارتهای جنبشی عمده او نیز کمک خواهد کرد.

 

 

نکات:

 • با تعیین رنگ توپهایتان متناسب با فصل و زمان، میتوانید این فعالیت را متفاوت کنید. مثلا، اگر میخواهید این فعالیت را در پاییز انجام دهید میتوانید با استفاده از توپهایی به رنگهای زرد، نارنجی و قرمز، حال و هوای پاییزی به آن بدهید.
 • این فعالیت را میتوانید در خانه یا بیرون انجام دهید. میتوانید یک زیر انداز بزرگ (ترجیحا از جنس پلاستیک که به آسانی تمیز میشود) در زیر تشت قرار دهید تا خانه تان خیس یا نامرتب نشود و نیز میتوانید حمام یا بالکن را برای انجام این کار ترجیح دهید.
 • هنگامی که حوصله کودکتان از بازی با آبکش سر رفت، اجازه دهید تا زمانی که دوست دارد با آب بازی کند. او را مجبور نکنید به بازی ادامه دهد.
 • مواظب باشید که توپهایی که برای این فعالیت انتخاب میکنید آنقدر کوچک نباشند که برای کودکتان خطرناک باشند. توپهای ویژه استخرهای سایز متوسط، برای این فعالیت ایده آل هستند.
 •  کودک شما هنوز خیلی کوچک و بی تجربه است. اگرچه ممکن است نتواند هیچکدام از توپها را بگیرد، باز هم بخاطر تلاشهایش به او تبریک بگویید و او را به تلاشهای آتی تشویق کنید.

بسته داستان

 

اشیایی با اندازه ها ، رنگها و شکلهای متفاوت را در یک کیف غیرشفاف یا یک جعبه کاور دار قرار دهید. جنس اشیاء هم باید متفاوت باشد: چوب، فلز، پارچه و غیره. اجازه دهید کودکتان دستش را در این بسته اسرارآمیز فرو کند و بدون نگاه کردن، یکی از اشیاء را دربیاورد. با درآوردن این شیئ، داستانی بسازید و با هر شیئی که از درون جعبه درمی آید، داستان را ادامه دهید.

 

نکات:

 

 • به منظور رشد مهارتهای شفاهی و دامنه لغت کودک خود، نام و زمینه استفاده هر شیئی را که از جعبه بیرون می آید بگویید. تا جایی که ممکن است توضیحات بیشتری را به داستان خود اضافه کنید.
 • میتوانید کودک خود را شخصیت اصلی داستانتان انتخاب کنید. داستانی درباره شجاعتش، او را علاقمند نگه خواهد داشت. فراموش نکنید! دخترها هم میتوانند قهرمان باشند و خودشان یا شاهزاده ها را نجات دهند!
 • هر شیئی را که از درون جعبه بیرون می آید به کودکتان بدهید. نگاه کنید که چطور جنس اشیاء را حس میکند و شکل آنها را با زیر و رو کردن در دستانش شناسایی میکند.
 • دقت کنید اشیایی را انتخاب کنید که به هیچوجه برای کودکتان خطرناک نباشند. اشیایی را ترجیح دهید که زیاد تیز نیستند، بزرگتر از آن هستند که در دهانش بگذارد یا کوتاهتر از آن هستند که دور گردنش بپیچند. وقتی بازی به پایان رسید، چیزی را که بعنوان بسته استفاده کرده اید، در جایی دور از دسترس کودکتان قرار دهید.

 

کشفِ بو

 

روز به روز و با افزایش آگاهی کودکتان از دنیای اطراف، کنجکاوی و علاقه اش بیشتر میشود. یکی از عوامل شناخت دنیای اطرافش، حس بویایی است. میتوانید با دادن گلهایی با بوهای متفاوت به او و امکان دادن به او برای کشف بوهای مختلف، کمک کنید تا از این حس استفاده کند. شادی او را با کشف هر بوی جدید، خواهید دید.

 

نکات:

 

 • اگر میخواهید این فعالیت را در فصل بهار انجام دهید، میتوانید او را به یک باغ یا پارک پر از گلها ببرید. برای کشف بوهای گلها در محیط طبیعی شان، به او اجازه دهید آزادانه این کار را انجام دهد.
 • میتوانید این فعالیت را 4 هفته پس از تولد کودکتان آغاز کنید. سقف سنی وجود ندارد! در هر حال، تعداد بیشماری از بوها برای کشف کردن وجود دارد.
 • برای بو کردن توسط کودکتان، گلهایی را با بوهای سبک و زیبا انتخاب کنید؛ مانند اسطوخدوس، نرگس، رز و یاسمن. کودکتان را از ادوکلن و بوهای مشابه دور نگه دارید چون برای او مفید نیست.
 • مواظب باشید که کودکتان بیش از حد صورتش را به گلها  نزدیک نکند، آنها را نخورد و یا بخشهایی مانند خارها را لمس نکند.

 

کاغذ را پاره کن!

 

بچه ها پاره کردن کاغذ را دوست دارند، شاید بدلیل صدایی که ایجاد میکند و یا رضایت از تغییر دادن چیزی به اراده خود!

بنابراین، میتوانید روزنامه های قدیمی و نامه هایی را که لازم ندارید، به وسیله ای تفریحی و پر از خنده تبدیل کنید. وقتی کودکتان شروع به پاره کردن میکند، خواهید دید که اینکار چقدر او را خوشحال میکند و اصلا به ریخت و پاش حاصله اهمیت نخواهید داد!

 

نکات:

 • جوهر برخی روزنامه ها ممکن است دستان کودک شما را کثیف کند. کاغذهایی را انتخاب کنید که جوهرشان کثیف کننده و مضر نباشد.
 • این فعالیت به کودک شما اجازه خواهد داد تا از دستها و انگشتانش استفاده کند و به رشد مهارتهای جنبشی او کمک خواهد کرد.

 

منبع مطلب: شبکه ZNN www.znnnetwork.com

 


replika saat
hublot replika saat"
antalya lazer epilasyon
antalya cilt bakımı
astropay kart bozumu