زمان آشنایی با غذا

b-3-1c-e1440897015787

زمان آشنایی با غذا

 

 

مشاور مطالب مولفیکس:

دکتر بِرنا اِلکابس، متخصص کودکان

 

 

هر روزِ تازه یعنی کشف چیزهای جدید و تجربه کردن شادیهای متفاوت برای کودک شما.  وقتی کودکتان را با مراحل جدید پیشرفت آشنا میکنید و شگفتی اش را در برابر چیزهای جدید و شادی اش را در برابر تجربیات متفاوت میبینید، شادی و رضایت بزرگِ مادر بودن را تجربه خواهید کرد.

 

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین تغییرات در زندگی کودک شما، آشنا شدن او با غذاست. کودک شما که تاکنون با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه شده است، در راستای رشد و نیازهای جسمانی اش، امتحان کردن مزه های متفاوت را آغاز خواهد کرد. اگرچه ممکن است برایش هنوز زود باشد که سرِ میز غذاخوری با دیگر اعضای خانواده بنشیند، با اینحال با قراردادن صندلی غذایش در کنار میز غذاخوری، میتوانید او را نیز به برنامه غذاخوری اضافه کنید. اینکار به او کمک خواهد کرد تا روش استفاده از قاشق و چنگال را یاد بگیرد و غذاهای روی میز، میتوانند او را به امتحان کردن غذاهای جدید ترغیب کنند.

 

تا 6 ماهگی، کودک شما با شیر مادر (یا شیر خشک) تغذیه میشود و مواد غذایی و کالریهایی را متناسب با سیستم گوارشش دریافت میکند. با اینحال از 4 تا 6 ماهگی و با معرفی غذاهای جدید به او بصورت تدریجی و در مقادیر کم، آمادگی امتحان کردن غذا را به او می دهید.

 

علائم آمادگی کودک شما برای غذا خوردن

 

(بین 6 تا 8 ماهگی)

 • میتواند سرش را راست نگه دارد.
 • میتواند در صندلی غذا صاف بنشیند.
 • جویدن را شروع میکند.
 • وزنش دو برابر وزن تولدش شده است (5 کیلوگرم یا بیشتر).
 • به غذا علاقه نشان میدهد.
 • وقتی قاشقی در دهانش قرار داده میشود، دهانش را میبندد.
 • میتواند با زبانش غذا را در دهانش جلو و عقب ببرد.
 • با وجود 8 تا 10 مرتبه تغذیه در روز، علائم گرسنگی نشان میدهد.

 

چه غذاهایی را به بچه های 6 تا 8 ماهه می توان داد؟

 

 • شیر مادر یا شیر خشک
 • میوه های له شده (مانند گلابی، سیب، هلو)
 • سبزیجات له شده (مانند هویج و سیب زمینی پخته)
 • گوشت له شده
 • حبوبات له شده (مانند برنج)
 • غلات له شده مانند جو و جو دوسر

 

متخصص کودکان دکتر بِرنا اِلکابس میگوید بچه ها برای خوردن غذاها لازم نیست دندان دربیاورند. بچه ها هنگامی که برای اولین بار با غذاها آشنا میشوند، از سقف دهانشان برای خرد کردن غذا استفاده میکنند. بنابراین لازم نیست منتظر دندان درآوردن آنها باشیم. کودک شما باید با سبزیجات له شده ای که مزه تندی ندارند آشنا شود. اولین سبزیجاتی که باید به بچه خود بدهید هویج، سیب زمینی، کدو سبز، کنگر، نخود و بروکلی است. مادران میتوانند برنج را نیز بجای حبوبات استفاده کنند و همچنین گیاهانی مانند شوید و جعفری را به غذاهای کودکشان اضافه کنند. از طرف دیگر، سیب، گلابی، زرد آلو و هلو میتوانند اولین میوه هایی باشند که روی کودکتان امتحان میکنید. گوشت قرمز کم چربی را هم میتوانید در گروه گوشت انتخاب کنید. کودکان باید غذاهای فصلی و در صورت امکان ارگانیک بخورند.

 

دکتر بِرنا اِلکابس درباره غذاهایی که باید پرهیز کرد و خطرات مربوطه، به مادران هشدار میدهد. دانستن زمان دادن و نوع غذا با توجه به سیستم گوارشِ حساسِ بچه ها مهم است. مثلا، به بچه های زیر 7 ماه، موز ندهید. توت فرنگی را پس از یکسالگی به آنها بدهید.

 

هنگامی که غذاها را به رژیم غذایی کودکتان اضافه میکنید، نخست اجازه دهید فقط به اندازه یک قاشق چایخوری، غذای جدید را امتحان کند. سپس میتوانید به تدریج اندازه غذای جدید را در رژیم غذایی اش افزایش دهید. هنگام غذا دادن به کودکتان از قاشقهای کوچک و نرم پلاستیکی که مناسب غذا دادن بدون آسیب رساندن به لثه های آنها هستند استفاده کنید.

 

هنگامی که کودکتان 10 ماهه است، دندانهای بیشتری خواهد داشت تا به او در جویدن غذا کمک کند. علاوه بر آن، تلاش خواهد کرد خودش استفاده از قاشق را آغاز کند. میتوانید به کودکتان غذاهایی بدهید که به آسانی در دهان باز میشوند و با انگشتان برداشته میشوند؛ مانند سیب زمینی یا هویج پخته، سیب یا موز له شده، این غذاها را خود کودک می تواند بتواند در ظروف نشکن بخورد.

 

 

هشدارهایی برای مادران علیه آلرژیها

 

پیش از آشنا کردن کودکتان با مزه جدید، دست کم 3 روز صبر کنید. با افزودن تدریجی اندازه غذای جدید در طول 3 روز، اجازه دهید تا به مزه غذای جدید عادت کند و غذای جدید دیگر را تنها پس از مطمئن شدن از اینکه غذای قبلی موجب هیچگونه واکنش آلرژیک نشده است امتحان کنید.

 

معمولا لازم نیست برای اضافه کردن غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی، آجیل و غذاهای مشابه به رژیم غذایی کودکتان، صبر کنید. با اینحال، پیشنهاد میکنیم برای انتخاب درست و تشخیص بهترین غذا برای آغاز، با پزشک خود مشورت کنید. دکتر بِرنا اِلکابس، تاکید میکند که سفیده تخم مرغ و شیر گاو نباید به بچه های زیر یک سال داده شوند، بویژه اگر سابقه آلرژی در خانواده وجود دارد.

 

همچنین غذاهایی وجود دارند که هرگز نباید سعی کنید به کودکتان بدهید. مثلا، در کودکان زیر یکسال، عسل ممکن است موجب مسمومیت غذایی شود. برای اطلاعات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

تذکرات:

 

 • اگر کودکتان علاقه ای به غذای پیشنهادی شما نشان نمیدهد، اجازه دهید در حالیکه شما قاشق را به سمتش گرفته اید، خودش غذا را بو و مزه کند.
 • تلاش نکنید غذا را در شیشه به کودک خود بدهید. مطمئن شوید که او یاد میگیرد غذاها را با قاشق و در حالت نشسته در جای خود بخورد.
 • هنگامیکه کودکتان خسته و کج خلق است، از دادن غذای جدید به او پرهیز کنید. بهترین زمان برای کشف چیزهای جدید، زمانی است که او آرام و آسوده است.
 • برای خوردن غذای جدید، به او زمان بدهید. بخاطر داشته باشید که برای یادگیری نگهداشتن غذا در دهان و تجربه کردن بلعیدن، او به تمرین نیاز دارد.
 • اگر کودکتان در جای خود به عقب تکیه میدهد، سرش را از غذایی که به او پیشنهاد شده است دور میکند، شروع میکند به بازی کردن با قاشق یا از باز کردن دهانش خودداری میکند، این ممکن است به معنی سیر شدن او باشد.
 • فراموش نکنید که اگرچه کودک شما خوردن غذا را آغاز کرده است، او همچنان تا گذر از یکسالگی، به شیر مادر (یا شیر خشک) نیاز خواهد داشت. مواد مغذی موجود در شیر مادر ضروری هستند و در سال اول نمیتوان آنها را بوسیله غذاها تامین کرد. به همین دلیل، به تغذیه کودک خود از طریق شیر مادر دست کم تا یکسالگی ادامه دهید.
 • حتی اگر کودکتان نیاز به مایعات خود را از طریق شیر مادر تامین میکند، میتوانید آب دادن به او را شروع کنید تا از یبوست در این مرحله جلوگیری کنید. میتوانید روزانه 100-50 میلی لیتر آب در لیوان آموزشی به کودکتان بدهید.
 • هنگامی که کودکتان 7-6 ماهه است، میتوانید غذا را دو بار در روز به او بدهید. وقتی 8 ماهه است میتوانید سه بار در روز به او غذا بدهید.

 

منبع مطلب: شبکه ZNN www.znnnetwork.com

 

 


replika saat
hublot replika saat"
antalya lazer epilasyon
antalya cilt bakımı
astropay kart bozumu