حمام کردن نوزاد

yenidogan_bebgin_banyosu-500x350

حمام کردن نوزاد

 

هیچ دلیل پزشکی برای حمام نکردن نوزاد در ساعت نخست پس از تولد یا همان روزِ تولد وجود ندارد. برعکس، این کار فواید زیادی هم دارد. خود شما هستید که درباره «حمام نخستِ» نوزاد تصمیم میگیرید و در آن شرکت میکنید.

روی پوست نوزادِ تازه متولد شده، واکسی هست که ظاهر پنیری دارد و ورنیکس نامیده میشود. این ماده معمولا روی چینِ پوست، زیرِ بازو، فاصله میان مقعد و آلت تناسلی و در ناحیه از زیر بسوی پشت نوزادانی که به موقع متولد میشوند دیده میشود. این ماده حتی بیشتر در پوست نوزادان زودرس هم دیده میشود. تحقیقات جدید نشان میدهد که ورنیکس ویژگی مصونیتی دارد، ایمنی پوست نوزاد را تقویت میکند و لایه ای محافظ بر پوست او پس از تولد ایجاد میکند. این امر بویژه مزیت ویژه ای برای بچه هایی است که در بیمارستان متولد میشوند و ممکن است در معرض عفونتهای بیمارستانی قرار بگیرند. افزون بر آن، به دلیل رطوبتش، ورنیکس پوست نوزاد را نرم نگه میدارد.

پس از تولد، نوزاد شما دوست دارد در بغل شما باشد. بنابراین خواهد توانست صدای شما را بشنود، بوی شیر و تماس با بدن شما را حس کند و این برای او منبع اطمینان است. نزدیک بودنش به شما، او را به شیر خوردن تشویق میکند و به او کمک میکند که براحتی به زندگی جدیدش منتقل شود. در حالیکه دوری نوزادتان از شما با هدف حمام کردنش، ممکن است حس امنیت او و فرایند شناختن شما را توسط او مختل کند و نیز ممکن است از نخستین تغذیه که بسیار مهم است جلوگیری کند. افزون بر آن، این امر، تشکیل باکتری محافظ روی پوست نوزادی را که در شرایط عاری از میکرب و استریل به دنیا می آید به تاخیر می اندازد که همان تشکیل PH پوست است.   به همین دلیل است که نخستین حمام نوزاد باید در 48 ساعت پس از تولد و با جلوگیری از تماس بند ناف با آب انجام شود که با قرار دادن نوزاد روی دست و رو به پایین و ریختن آب بر سر و پشتش انجام میشود.

حمام در وان، لذت بخش ترین حمام برای نوزادان است. بودن در آب، برای نوزادی که در رحم مادر در داخل مایع زندگی کرده است، به او حس بازگشت به رحم مادر و احساس آرامش میدهد. توصیه میشود بعنوان یک فعالیت در بعد از ظهر همراه با پدر نوزاد و برای آرام کردن نوزاد و تثبیت الگوی خواب، وان را تا نیمه از آب پر کنید و نوزاد را بصورت شناور در آب نگه دارید تا آزادانه حرکت کند.  برای پرهیز از هر اتفاق نامطلوب، میتوانید دمای آب را با دماسنج یا با دست کنترل کنید. دمای آب باید بین 5/37 تا 7/37 درجه سانتیگراد باشد. در حمام کردنها، از شامپو فقط یک یا دو بار در هفته استفاده کنید. از آنجائیکه بافت چربی زیرپوستی نوزادان به اندازه کافی نیست و چون آنها از یک محیط مایع وارد یک محیط خشک میشوند، پوست پوست شدن و خشکی پوست اتفاق میفتد. همچنین، چون اندام تعریق هنوز فعال نیستند، آنها عرق نمیکنند و بوی خوش آیند ویژه خود را دارند. شامپو کردن زیاد، باعث خشکی بیش از پیش پوست خواهد شد. حمام کردن در وان فقط با آب، کافی است. در حقیقت، افزودن چند قطره روغن در آب، درجه سختی آهک آب را کاهش خواهد داد.

وقتی حمام کردن تمام شد، پس از خشک کردن کامل چینهای پوست نوزادتان با حوله اش، طوریکه هیچ رطوبتی نماند، بدن او را با محلول یا روغن بدن و بنا به احتیاج پوستش مرطوب کنید و به او لباس بپوشانید. پس از آن، موهایش را برس بکشید و داخل بینی اش را با یک مکنده بینی تمیز کنید تا پس از حمام مرتب عطسه نکند. یک پارچه توری روی انگشت کوچکتان بپیچانید و داخل دهان و روی زبانش را تمیز کنید. مطمئن شوید که پشت گوش و نرمه گوشش خیس نباشند تا از تشکیل هر نوع قارچ جلوگیری شود. با تمیز کردن چشمها از درون به بیرون با یک پارچه نرم، از تشکیل کبره جلوگیری کنید.


replika saat
hublot replika saat"
antalya lazer epilasyon
antalya cilt bakımı
astropay kart bozumu