تغذیه در دوران بارداری

hamilelikte-beslenme-e1441159621922

 

تغذیه در دوران بارداری

 

در تحقیقاتی که اخیرا انجام گرفته، افزایش موارد IVF و ناهنجاری هایی که در نوزادان تازه متولد شده مشاهده می گردد، وابسته به سبک زندگی و تغذیه والدین، نشان دهنده یکی از نتایج آلودگی محیط زیستی و تکنولوژیکی می باشد. به عبارت دیگر، ژنتیک کودک از این عوامل تاثیر می گیرد و بنابراین سلامت نسل های آینده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین والدینی که دارای عادات غذایی سالم می باشند، معمولا فرزندان ایشان در معرض اینگونه مشکلات قرار نمی گیرند. حتی هوش و زیبایی کودک نیز با تغذیه آن در داخل رحم مادر ارتباطی نزدیک دارد. در دوران بارداری تغذیه سالم از 6 ماه قبل از شروع بارداری از عادات تغذیه سالم  و سبک زندگی والدین آغاز می گردد.

نوزادان هنگامی که در داخل رحم مادر قرار دارند از تغذیه مادر بسیار تحت تاثیر قرار می گیرند. مادرانی که در عادات غذایی آنها قند و کربوهیدرات سهم بسیاری دارد، نوزادان ایشان چاق و مقاوم در برابر هورمون انسولین به دنیا می آیند. در نوزاد مادری که دارای سطح قند خون بالا می باشد، خطر پدید آمدن ناهنجاری بیشتر می باشد.

 

در پیش و در حین حاملگی، مادران آینده؛

 

  • می توانند با مصرف اسید فولیک خطر بروز شکاف کام، معلولیت و سندرم داون احتمالی در نوزاد را کاهش دهند.
  • با برطرف نمودن کمبود ویتامین د می توانند ساختار استخوان و دندان را تقویت نمایند.
  • با کمک امگا 3 می توانند رشد مغز و چشمان نوزاد را به صورت مطلوب تحت تاثیر قرار دهند. همچنین موجب کاهش خطر تولد نوزاد نارس نیز می گردد.
  • با مصرف پروبیوتیک ها به میزان کافی سیستم ایمنی بدن کودک تقویت می گردد.
  • با تحت کنترل قرار دادن مقاومت بدن به انسولین، خطر پدید آمدن ناهنجاری ها در هنگام تولد کاهش می یابد.

 

به طور خلاصه، مادران آینده که باردار می باشند و یا قصد باردار شدن دارند، باید یک رژیم غذایی حاوی مواد غذایی دارای پروتئین بالا مانند سبزیجات، گوشت، تخم مرغ و ماست و همچنین حبوبات را دنبال نمایند، زیرا همه اینها باعث کاهش دریافت کربوهیدرات ها می گردند. همچنین باید از مواد قنددار نیز پرهیز نمود. برای سپری نمودن یک دوران بارداری سالم که مدیریت آن آسان باشد، باید از عادات مضر مانند استعمال دخانیات و مشروبات الکلی دوری نمود، منظم خوابید و در خارج از خانه در هوای تمیز ورزش نمود.

 

با درنظر گرفتن این واقعیت که اندام های کودک در سه ماه نخست بارداری شکل می گیرند، باید ماه ها پیش از بارداری عدات غذائی سالم وطبیعی را پیش بگیرید. در حین بارداری تغذیه ناکافی می تواند موجب افزایش ریسک تولد نوزاد با وزن بالا، افتادن بچه و یا تولد نارس گردد.


replika saat
hublot replika saat"
antalya lazer epilasyon
antalya cilt bakımı
astropay kart bozumu