تاتی کردن

a-1-1b-400x267

کودکانی که با شادی رشد میکنند

(23-13 ماهه)

 

مشاور مطالب مولفیکس:

دکتر بِرنا اِلکابس، متخصص کودکان

 

 

کودک شما حالا یکساله است. شما هر دو، با تجربه تر شده اید. با اینحال، با تجربه های تازه بسیاری روبرو خواهید شد. ماه به ماه مشاهده یادگیری مهارتهای جدید توسط کودکتان و نشان دادن تغییرات هفته به هفته، شما را از یک طرف شگفت زده و از طرف دیگر خوشحال تر خواهد کرد.

 

تاتی کردن

 

تنها چند ماه پیش بود که در چرخیدن از یک پهلو به پهلوی دیگرش مشکل داشت، ولی حالا آماده است که دنیا را بر روی دو پای خود کشف کند. اگرچه بعضی بچه ها ممکن است راه رفتن را در 8 ماهگی یاد بگیرند، برخی دیگر ممکن است تا 17 ماهگی هم صبر کنند تا راه بروند. بیشتر بچه ها تاتی کردن را در 13 ماهگی شروع میکنند.

 

کودک شما در 14 ماهگی میتواند به تنهایی بایستد و در 16 ماهگی میتواند با کمک شما از پله ها بالا و پائین برود و در 18 ماهگی میتواند متخصص راه رفتن شود. در یادگیری راه رفتن، بجای استفاده از وسایل راه برنده بچه، (که در سالهای اخیر پزشکان توصیه نمیکنند) شما میتوانید دستهای کودکتان را بگیرید تا به او کمک کنید و تشویقش کنید که به تنهایی و در حالیکه دستانتان را برایش باز کرده اید بسوی شما گام بردارد.

 

هنگامی که یک سال و نیمه میشود خواهد توانست با موسیقی و با ریتمی که منحصرا متعلق به بچه هاست برقصد. پس از 19 ماهگی، راه رفتنش شتاب خواهد گرفت و دوست خواهد داشت هنگام رژه رفتن چیزی در دست داشته باشد. مهارت تازه دیگری که کودک شما نزدیک به دو سالگی بدست خواهد آورد، پریدنِ در جا است؛ اگرچه نه با ارتفاع زیاد.

 

به کودکتان کفش نپوشانید مگر در هنگام بیرون رفتن. بگذارید با جوراب یا پای لخت در خانه آزادانه حرکت کند. خواهید دید که این کار به او کمک خواهد کرد که تعادل و هماهنگی خود را بالا ببرد.

 

هر کودک، از جمله کودک شما، سرعت رشد خود را دارد. بنابراین، آنها ممکن است الگوی رشد متفاوتی را نشان دهند. اگر درباره رشد کودک خود نگرانی هایی دارید، میتوانید با یک متخصص پا مشورت کنید.

 

مامان، من تو را میفهمم…

 

زمانی که یکساله هستند، اولین کلماتشان را بر زبان می آورند و در آن هنگام 1 تا 5 کلمه یاد گرفته اند. با اینحال، ضرورتا به این معنی نیست که همه آنچه که میفهمند همین پنج کلمه است. کودکان، زبان مادری خود را پیش از صحبت کردنِ آن متوجه میشوند. در یکسالگی، کودکان میتوانند حدود 70 کلمه را بفهمند.

 

در 14 ماهگی، آنها شروع میکنند به تغییر دادن تن صدا، آهنگ دادن به کلمات و استفاده از ژست در هنگام صحبت کردن. وقتی از کودک 16 ماهه خود سوالی میپرسید، متوجه خواهید شد که سر یا دستش را تکان میدهد.

 

وقتی یک و نیم ساله است، کودک خواهد توانست با دامنه لغتی شامل 20-5 کلمه بخوبی صحبت کند. در این مرحله، تا دو سالگی، او ممکن است ساختن جملات ساده دو واژه ای را شروع کند. ممکن است ببینید که او فرمانهای دو مرحله ای را میفهمد و اجرا میکند. برای امتحان کردن این موضوع، میتوانید یکی از اسباب بازیهای مورد علاقه او را در گوشه ای از اتاق قرار دهید و به او بگویید که «اسباب بازیش را بردارد و برای شما بیاورد».

 

با صحبت کردن و کتاب خواندن برای او میتوانید به کودکتان کمک کنید تا مهارتهای ارتباطی خود را رشد دهد. میتوانید با او بازی کنید، برای تسهیل فرایند یادگیری مهارتهای جدید اسباب بازیهای جدید به او پیشنهاد دهید و به این ترتیب در رشد ذهنی و فیزیکی او نقش ایفا کنید. برای کمک به رشد توانایی صحبت کردن کودک، از او بخواهید نام چیزی را که با اشاره از شما میخواهد، به شما بگوید. برای کمک به او در یاد گرفتن نامها، نام اعضای بدن و نیز اشیاء موجود در خانه را مکرر تکرار کنید.

 

من در حال تغییرم، رشد میکنم و چیزهای تازه یاد میگیرم…

 

کودکان 18-13 ماهه که حرف زدن را یاد میگیرند، رشد مهارتهای اجتماعی شان را نیز آغاز میکنند. در این مرحله، بچه ها همچنان به بازی کردن در کنار دیگر بچه ها بجای بازی کردن با آنها ادامه میدهند و اضطراب جدایی آنها به بالاترین حد میرسد. بین 19 تا 24 ماهگی، بعضی از کودکانِ خوش مشرب ممکن است نسبت به غریبه ها خجول باشند. اگرچه کودکان در این گروه سنی ممکن است تلاش کنند با کودکان دیگر ارتباط برقرار کنند، هنوز در سهیم کردن خوب نیستند.

 

هنگامی که کودکتان یک و نیم ساله میشود، فهمیدن مفاهیم ساده فضا و بُعد را آغاز خواهد کرد. این امر به او کمک خواهد کرد پازلهایی را که برای سن او طراحی شده اند تکمیل کند، تفاوت بین شکلهای هندسی مانند دایره و مربع را درک کند و شکلها را در فضاهای درست جای دهد.

 

در طول این دوره، میتوانید وقتی را که با کودکتان سپری میکنید با عشق و توجه پر کنید. محیطی پر از عشق و امنیت در خانه درست کنید. اگر میخواهید کودکی شاد و با اعتماد به نفس بزرگ کنید، عشق و علاقه خود را همیشه به او نشان دهید. بجای انتقاد از رفتار نامطلوبش، رفتار مطلوبش را تحسین کنید. آنگونه رفتار کنید که دوست دارید کودکتان رفتار کند. اگر میخواهید داشته هایش را با دیگران قسمت کند، سعی کنید که شما را موقع قسمت کردن دِسِرتان یا یک چیز دیگر با دیگران مشاهده کند. همچنین به او امکان دهید که صحبت کردن شما را با دوستانتان بشنود که در آنها شما از عباراتی مانند «لطفا» و «متشکرم» استفاده میکنید.

 

کودکانِ این گروه سنی معمولا خیلی مشتاق هستند همه کارها را خود انجام دهند. ممکن است مشاهده کنید کودکتان که تا همین اواخر فقط میتوانست چند واژه تک سیلابی را بیان کند، به شما اعتراض بکند و در زمان عوض کردن لباس، خوردن غذا و حتی حمام کردن، بخواهد خودش اینکارها را انجام دهد.

 

کودک شما به اندازه زمانی که در خانه و برای بازی صرف میکند، به هوای تازه نیاز دارد. برای کشفهای جدید و بعنوان پیاده روی، او را به پارک و زمین بازی ببرید.

 

فراموش نکنید که…

 

هر کودک، سرعت رشد خودش را دارد. بخاطر داشته باشید که کودک شما، فرد کوچکی جدا از شماست. در مسیرِ رشدش، به شیوه ای که خودش انتخاب میکند به او کمک کنید. کودکانی که با نشاط بزرگ میشوند، آینده بهتری میسازند.

 

منبع مطلب: شبکه ZNN www.znnnetwork.com

 


replika saat
hublot replika saat"
antalya lazer epilasyon
antalya cilt bakımı
astropay kart bozumu